A hétvégén egy óvónő (engedélye nélkül senkinek nem írom be a nevét) megkérdezte, van-e ötletem, hogyan valósíthatnák meg azt, hogy 3-4 darab törpetyúkot tarthassanak az óvodában. Sajnos a gyerekek ma már falun is alig találkoznak haszonállatokkal. Így próbálná megszerettetni a gyerekekkel ezeket a szép és hasznos madarakat. Az elgondolása kitűnő! Sajnos törpetyúkot nem tudok adni nekik, mert nekem egy darab sincs, mivel csak nagy termetű fajtákat tartok. Tavasszal veszek magamnak törpe tyúkot és a szaporulatból adok nekik.
Remélem más óvodák is példát vesznek róluk.
Elsőként itt van egy egyszerű és kis helyigényű ól, kifutóval.
A vázszerkezet
A méretet mindenki maga alakítja ki, attól függően, hogy mekkora, illetve hány tyúkot kíván tartani. Az ól padlóját a talajtól mérve 40 cm magasra kell rögzíteni törpe tyúknál, normál tyúknál 70 cm.
Kialakítjuk a tojófészkeket. Az ól nagyságától függően 3-4 standard fészek.
Ezután ülőrudakat teszünk be. Arra figyeljünk, hogy magasabban legyenek, mint a tojófészek pereme, így biztosan a rúdra fognak ülni és az alá ürítenek és nem a fészekbe.
Hátulra egy nyitható ajtót tegyünk be, így a tojást egyszerűen kivehetjük. Figyeljünk arra, hogy azért zárható legyen, nehogy valami ragadozó felnyissa éjszaka.
Oldalra egy ajtót tegyünk fel, ahonnan egyszerűen és gyorsan kitakaríthatjuk az ólat. Legfőképpen az ülőrudak alatt kell csak.
Ezután a faanyagot kültéri, nem mérgező (gyerekek miatt!) festékkel lefestjük. Érdemes előtte valamilyen impegráló, tartósítószerrel is lekezelni. Amint látható itt az ól osb lapból készült, de deszkából is el lehet készíteni. Az osb lap legalább 16 mm vastag legyen. A deszka 20 mm. vastag és 80-100 mm. széles. A deszkából megépítjük a külső kifutót. Lehetőleg ajtóval, hogy oda is belehessen menni. Etetőt, itatót feltölteni, takarítani, illetve az ól ajtaját éjszakára becsukni.
Ezután a kifutót dróthálóval behúzzuk. Lehet alkalmazni csibedrótot, vagy ponthegesztett dróthálót (ez drága de erős). Az ól tetejére is készíthetünk tetőt eső ellen, illetve elég dróthálóval is bevonni. Ha az állatok nem árnyékos helyre vannak téve, akkor javaslom a tetejére a raschel hálót az árnyék miatt. Ezek a dolgok függnek attól milyen tyúknak kell, az ól hol helyezkedik el, ragadozó veszélynek mennyire vannak kitéve.
Itt a kész ól a kifutóval. Itt fel lehet használni almozásra az óvoda udvarán lenyírt füvet, de előtte napon ki kell szárítani.
Az ólat egy kanadai tenyésztő készítette, amit a saját elgondolásaimmal kiegészítettem.
Még annyit tennék hozzá, hogy 3-4 törpetyúk esetén 1 m széles 2 m hossz és 1,2 m magas hely elég nekik. Ezt 2 ember időnként arrább is tudja tenni, hogy az alatt lévő füvet ne tegyék teljesen tönkre a tyúkok.
Továbbá én szerintem az ülőrúd alá érdemes műpadlót tenni, mert azt sokkal könnyebb takarítani, vagy fertőtleníteni, mint a deszkát. De lehetőleg úgy tegyük be, hogy ki is lehessen venni szükség esetén.